mycie zębów less waste

Mycie zębów less waste? To możliwe!

Czy można myć zęby less waste? Tam, gdzie to tylko możliwe zawsze warto wprowadzać zmiany, które pomagają ograniczyć ilość wytwarzanych przez nas tworzyw sztucznych! Tę zasadę możemy też z powodzeniem zastosować w łazience i higienie jamy ustnej! Czy mycie zębów rzeczywiście może być less waste?

Żałuję, że nawet te pasty, które mają bardzo dobry skład, czyli nie zaazwyczaj są w plastikowych opakowaniach.

Mycie zębów less waste? To możliwe!

Po pierwsze…

Szczoteczkę wyrzuć do kompostownika

Szczoteczka do zębów szybko staje się prawdziwym siedliskiem bakterii, z tego właśnie względu lekarze stomatolodzy zalecają ich regularną wymianę. Jeżeli postępujemy zgodnie z zaleceniami to każdy z nas zużywa 4-6 szczoteczek rocznie! Jednak większość szczoteczek jest wykonana z trudnej do rozdzielenia mieszanki tworzyw sztucznych, więc ich losem jest pojemnik na odpady zmieszane. To oznacza, że nie są one poddawane recyklingowi, a ich rozkład może trwać kilkaset lat!

Świetną alternatywą są szczoteczki, które są wykonane z naturalnych surowców takich jak drewno (klik) lub bambus. Zużytą szczoteczkę wystarczy pozbawić nylonowego włosia (które należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane), a szczoteczce pozwolić poddać się procesom biologicznym zachodzącym w kompostowniku aby przekształciła się w wartościową materię organiczną. Wystarczy zaledwie 90 dni, żeby w całości zniknęła w głębi naszych przydomowych kompostowników!

Od dłuższego czasu nie pozbywam się włosia ze szczoteczek, kiedy dokonają swego żywota, ale wykorzystuję je do wielu różnych celów w domu (zgodnie z trzecią zasadą zero waste, czyli REUSE). Najczęściej służą mi do czyszczenia:

  • przestrzeni wokół brzegów płyty gazowej w kuchni i zlewu,
  • fug w łazience i powierzchni wokół baterii umywalkowych,
  • łańcucha roweru.

Po drugie…

Pasta bez plastiku

Wybierając ulubioną pastę do zębów przeważnie kierujemy się własnym gustem (lub – niestety – telewizyjną reklamą), rzadziej opakowaniem. Nic dziwnego, bo w końcu pasty dostępne w drogeriach przeważnie nie różnią się w nadmiernie w tym aspekcie. Tymczasem asortyment oferowany przez drogerie i sklepy ekologiczne daje nam jednak zdecydowanie szerszy wybór – również pod kątem przyjazności opakowania dla środowiska. Warte rozważenia są pasty w formie proszków lub tabletek dostępnych w biodegradowalnych (klik) lub szklanych opakowaniach. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w podróży, gdy zależy nam na oszczędzeniu miejsca w naszej bezśmieciowej kosmetyczce.

Wybór zdrowej i bezpiecznej pasty to nie tylko opakowanie, ale i skład – zwłaszcza gdy wybieramy pastę dla dzieci (klik), które dopiero zaczynają swoją przygodę z higieną jamy ustnej. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na składniki pochodzenia naturalnego. Bezpieczna pasta nie powinna zawierać SLS, natomiast mile widziana jest glinka kaolinowa, wodorowęglan sodu czy sorbitol. Pasty dla dzieci mogą zawierać ksylitol (powyżej 40%), który po pierwsze poprawia walory smakowe pasty, a przede wszystkim ma działania przeciwpróchnicze oraz ogranicza wzrost bakterii Streptococcus mutans – głównych sprawców psucia się zębów. A to wszystko z w pełni naturalnych składników, które trafiając do brzuszka dziecka nie wyrządzą mu żadnej krzywdy.

Miłośnicy kosmetyków ręcznie robionych mogą się również pokusić o samodzielne przygotowanie pasty do zębów wedle swoich preferencji. Podstawowy przepis zawiera wyłącznie naturalne składniki – olej kokosowy, sodę oczyszczoną, naturalną glinkę i olejek eteryczny. Do mikstury można dodać odrobinę słodzącego ksylitolu!

Jaka jest moja ulubiona pasta?

Pasta w formie tabletek w postaci właśnie idealnej formy np. na podróż czy do torebki. Oto i ona – pasta do zębów w… pastylkach (tutaj). Nie dość, że w opakowaniu bez plastiku, to na dodatek z bardzo dobrym składem, bezpiecznym nie tylko dla naszego zdrowia, ale też dla środowiska.

 

naturalna nić dentystyczna georganics

ZOBACZ W NASZYM SKLEPIE KLIK

 

A na koniec…

Nitkowanie!

Nie może być mowy o prawidłowej higienie jamy ustnej bez nitkowania zębów. To właśnie w trudnych do wyczyszczenia przestrzeniach międzyzębowych mnożą się bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. Wybierając nici dentystyczne warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Im bardziej naturalna nić, tym krótszy jej żywot w środowisku. Do najbardziej naturalnych należą te wykonane z jedwabiu. Wybieraj te, które powstają bez okrucieństwa wobec zwierząt. Nici jedwabne z certyfikatem vegan i cruelty free, które gwarantują, że jedwab do wytworzenia nici został pozyskany w etyczny sposób.

Dodaj komentarz

Koszyk

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping